تعمیرات موتور

تعمیرات موتورو خودرو

تعمیر-موتور

همانطور که می دانیم موتورها قلب تپنده خودرو ها هستند و کوچکترین ایراد در هر بخش آن باعث از کار افتادن خودرو شما می‌شود. دراین مقاله قصد داریم تعمیر موتور را برسی کنیم، با ما همراه باشید!

چرا به تعمیر موتور نیاز دارم؟

تعمیر موتور یک کار تخصصی می باشد که در مکانیکی ها توسط افراد کاربلد و مجرب انجام می شود. همانطور که می دانید یک اتومبیل با هدایت موتور کار می کند. هنگامی که مشکل در قطعات موتور ایجاد شود باعث می شود تا شما از داشتن یک اتومبیل سالم محروم باشید. در نظر داشته باشید تعمیر موتور خودرو معمولاً در اثر عدم رسیدگی به موقع موتور ایجاد می شود که از پر هزینه ترین تعمیرات مربوط به اتومبیل می باشد.

دلایل خرابی موتور ماشین

برخی از دلایل وجود دارند که در صورت غفلت شما باعث خرابی خودرو می‌شوند از جمله:

 • عدم تعویض به موقع روغن:

  یکی از عوامل اصلی حیات موتور معمولا روغن است. توجه داشته باشید اگر شما طبق زمانبندی توصیه شده توسط سازنده خودرو روغن را به صورت مرتب و دوره ای تعویض نکنید به مرور زمان باعث می شود تا موتور اتومبیل شما دچار مشکل شود. در نظر داشته باشید که استفاده از نوع مناسب روغن برای موتور بسیار مهم و امری ضروری می باشد. سعی کنید با توجه به اتومبیل خود نوع روغن مناسبی را انتخاب و استفاده نمایید تا اتومبیل شما دچار مشکل نشود.
 • بی توجهی به روشن شدن چراغ اخطار روغن:

  زمانی که چراغ اخطار روغن روشن می شود یعنی موتور اتومبیل در حال آسیب دیدن می باشد. زمانی که روغن کافی در موتور وجود نداشته باشد یا فشار روغن بالا یا پایین باشد باعث می شود تا این چراغ اخطار روشن شده که شما باید سعی کنید بلافاصله به افراد متخصص بسپارید تا مشکل را برطرف کنند.
 • نادیده گرفتن سیستم خنک کننده:

  سیستم خنک کننده یکی ازقطعات اصلی اتومبیل می باشد که شما باید سعی کنید هر ۴۸ هزار کیلومتر مایع خنک کننده را به صورت کامل خالی کرده و مایع خنک کننده جدیدی را جایگزین آن نمایید. بسیاری از افراد سعی می‌کنند تا زمانی که مشکلی در سیستم خنک کننده ایجاد نشود نسبت به تعویض مایع خنک کننده اقدام نکنند که این باعث می شود تا به مرور زمان به قطعات اتومبیل آسیب وارد شود.
 • ورود بیش از حد آب به موتور: وارد شدن آب مانند رانندگی در هنگام باران و طوفان و … باعث می شود تا به موتور اتومبیل اسیب وارد شود. منیفولد ورودی مخلوط سوخت و هوا را به موتور اتومبیل می‌رسند اگر آب از مسیر منیفولد ورودی به موتور وارد شود باعث می‌شود تا شاتون های موتور دچار حالت کجی شود. زمانی که آب ورودی زیاد باشد باعث می‌شود از مسیر منیفولد ورودی به محفظه احتراق را پیدا کنند که شمع های موتور معمولاً در آنجا قرار دارند.

فرایند تعمیر موتور به چه صورت است؟

 1. زمانی که روغن موتور دیر هنگام تعویض شود به صورت لخته در می‌آید که نمی‌تواند توسط اویل پمپ ارسال شود و باعث می‌شود تا ساچمه های فنر بشکند. در صورت شکستن ساچمه ها،  باعث می شود تا اتومبیل یاتاقان زده که تعویض یاتاقان و پیستون ها و همچنین تعویض تسمه تایم و زنجیر اویل پمپ و … را به همراه دارد که هزینه بیشتری را برای مصرف کنندگان خواهد داشت.

  بهتر است بدانید که روغن موتور اتومبیل باعث می‌شود تا قطعات به صورت شناور باشند. همچنین وظیفه خنک کاری موتور را نیز بر عهده دارد که در صورت ایراد تعمیر سریع آن امکان پذیر نمی باشد. به طور کلی پس از تشخیص، مکانیک موتور را از روی بدنه خودرو جدا کرده پس از آن متعلقات سرسیلندر را باز می‌کنند.

تعمیرات سرسیلندر

متاسفانه بسیاری از مشکلات در هنگام تعمیر مشاهده می شود. به عنوان مثال پس از باز کردن سرسیلندر در اکثر مواقع متوجه خواهید شد که قطعات نیاز به تراش دارند یا شاتون ها دچار مشکل شده اند. زمانی که موتور اتومبیل نیاز به تعمیرات اساسی پیدا کند، به دلیل کارکرد زیاد اتومبیل برخی از قطعات مانند سوپاپ از آب بندی خارج می‌شود و نیاز به تمیز کردن کربن های ناشی از تعویض و همچنین آب بندی دارند.

تعمیرات یاتاقان ها

خودرو از یاتاقان ها و بلبرینگ های مختلفی تشکیل شده است که مهم‌ترین آن‌ها در موتور خودرو قرار دارد. یاتاقان زدن خودرو نیز در حقیقت وجود مشکل در یاتاقان موتور خودرو می باشد. در حقیقت یاتاقان قطعه ای است که بین میل لنگ و شاتون قرار می گیرد و باعث می شود تا این دو تماس مستقیمی با یکدیگر نداشته و اصطحکاک میان آن ها کاهش به خصوصی داشته باشد.

شاید روغن موتور نیز چنین نقشی را ایفا کند و از اصطکاک بین قطعات موتور و خوردگی آن‌ها به وسیله تماس مستقیم با یکدیگر جلوگیری نماید، اما یاتاق نیز به عنوان تکمیل کننده عملکرد روغن موتور شناخته می‌شود. در اصل یاتاقان میل لنگ را در لایه ای پر از روغن به صورت غلطان نگه می‌دارد و به این روش حرکت آن را آسان می‌کند. در این زمان در صورتی که به هر دلیلی روغن در این بین وجود نداشته باشد، بین فلزات سابیدگی رخ داده و لایه های یاتاقان به علت دمای بالا ذوب می‌شوند.

در صورتی که به هر دلیلی دمای یاتاقان ها افزایش یافته و داغ شوند، از فرم اولیه و صحیح خود خارج شده و دیگر نمی توانند وظایف خود را به مانند قبل انجام دهند. در موارد جدی تر ذوب می‌شوند که در نتیجه شاتون به میل لنگ چسبیده و به احتمال زیاد موتور می سوزد.

تعمیرات شاتون ها

جایگاه شاتون در سیستم موتور خودرو و در بخش سیلندر است. شاتون زیر فشار ضربه‌های ناشی از احتراق است و نیرویی که از طرف پیستون می‌گیرد را به میل لنگ انتقال می‌دهد. بنابراین از جنس فولاد و با یکی از بهترین روش‌های ریخته گری یعنی فرجینگ تهیه می‌شود تا مقاومت بالایی در برابر این میزان فشار، اصطکاک و حرارت داشته باشد. البته شاتون‌هایی هم وجود دارند که از آلیاژهای دیگری مثل آلومینیوم ساخته شوند، اما فولاد بهترین گزینه برای ساخت این قطعات است. برقراری ارتباط میان میل لنگ و پیستون، انتقال نیرو بین آن‌ها و تبدیل حرکت خطی پیستون به حرکاتی مدور، از وظایف اصلی این قطعه است.جایگاه شاتون در سیستم موتور خودرو و در بخش سیلندر است. شاتون زیر فشار ضربه‌های ناشی از احتراق است و نیرویی که از طرف پیستون می‌گیرد را به میل لنگ انتقال می‌دهد. بنابراین از جنس فولاد و با یکی از بهترین روش‌های ریخته گری یعنی فرجینگ تهیه می‌شود تا مقاومت بالایی در برابر این میزان فشار، اصطکاک و حرارت داشته باشد. البته شاتون‌هایی هم وجود دارند که از آلیاژهای دیگری مثل آلومینیوم ساخته شوند، اما فولاد بهترین گزینه برای ساخت این قطعات است. برقراری ارتباط میان میل لنگ و پیستون، انتقال نیرو بین آن‌ها و تبدیل حرکت خطی پیستون به حرکاتی مدور، از وظایف اصلی این قطعه است.

شاتون از  قطعات کلیدی خودرو است که شکستن باعث وارد شدن خسارت‌های جدی به خودرو می‌شود. حتی در مواردی  دیده شده است که بعد از شکستن این قطعه، قطعات فلزی موجود در موتور به بیرون از خودرو پرتاب شده‌اند. به طور کلی هر زمانی که احساس کردید خرابی خودروی شما مربوط به سیستم پیشرانه، به خصوص شاتون است، فوراً خودرو را متوقف و خاموش کنید. خودرویی که موتور آن آسیب دیده است را به هیچ وجه استارت نزنید. استارت زدن و حرکت دادن بیجای خودرو، منجر به بروز مشکلات بیشتر و بدتری می‌شود. در مورد شاتون باید بدانید که روشن کردن خودرو، ممکن است باعث آسیب دیدن سایر قطعات مثل یاتاقان هم بشود.

تعمیرگاه تخصصی بختیاری با بیش از 18 سال سابقه، آماده کمک به شما در صورت بروز مشکلات در قسمت های مهم خودرو از جلمه گیربکس است. اگر به دنبال یک تیم مطمئن برای رفع ایرادات خودروی خود هستید، تعمیرگاه بختیاری آماده خدمت رسانی به شماست.